Jsme zájmovým sdružením osob prosazujících cesty spravedlivé transformace

Doughnut Czechia je multidisciplinární skupina expertů i aktivních nadšenců, která usiluje o to, aby Češi a Češky žili*y v ekologicky bezpečné a sociálně spravedlivé společnosti. Právě proto chceme dostávat principy Doughnut Economics do praxe.

Čemu se Doughnut Czechia věnuje?

Setkáváme se

Pravidelně se scházíme na online setkáních, abychom si nasdíleli naše zkušenosti a znalosti týkající se Doughnut Economics.

Vzděláváme

Školíme malé a střední firmy pomocí bezplatné aktivity Kompas udržitelného podnikání, kterou jsme vytvořili na podkladu Doughnut modelu.

Lokalizujeme

Popularizujeme koncept Doughnut Economics v České republice například tím, že jsme vytvořili jeho lokalizovanou českou podobu.

Jaký je původ komunity Doughnut Czechia? Základy vznikají už v roce 2012

2012 – Kate Raworth poprvé zmiňuje koncept Doughnut Economy

2017 – Kate Raworth vydává knihu Doughnut Economics: seven ways to think like a 21st century economist

Září 2021 – Vychází Česká verze Ekonomie koblihy. Předmluvu k českému vydání napsala Danuše Nerudová.

Říjen 2021Marek Mencl iniciuje první veřejné setkání v souvislosti s globálním Doughnut modelem. Cílem je vytvořit lokalizovný model, který bude reflektovat potřeby České republiky.

Prosinec 2021 – Probíhá první setkání české komunity se zájmem o Doughnut Economics. Výsledkem setkání je vznik dvou pracovních skupin, jejichž záměrem je v následujících měsících vytvořit:

  1. Adaptaci Doughnut modelu do českého kontextu

  2. Návrh workshopové aktivity, která pomůže organizacím s koblihou pracovat

2022 – V průběhu roku se celkem uskutečnilo 6 dobrovolnických setkání. Do práce se celkem zapojilo přes 20 odborníků a odbornic na společenské, přírodní a ekonomické vědy.

Listopad 2022 – Probíhá představení výsledků společné práce:

1/ Doughnut pro Česko – lokalizovaný model globálního modelu

2/ Kompas udržitelného podnikání – vzdělávací workshop pro organizace

Leden 2023 – Zahájení spolupráce se spolkem Rospuk.

2.3. 2023 proběhlo první komunitní setkání Doughnut Czechia na podporu rozvoje aktivit jednotlivých členů. Od té doby setkání probíhá pravidelně v sedmitýdenních cyklech. Celkem se jich zúčastnilo přes 60 lidí.

Březen 2023 – Česká komunita se stává součástí mezinárodní sítě Doughnut Economy Action Lab.

2023 – V rámci mezinárodního Donut Day jsme uspořádali pro 70 lidí minikonferenci 3 TVÁŘE SPRAVEDLIVÉ TRANZICE

2024 – Zahájení realizace projektu Doughnut pro Česko.

Březen až listopad 2024 - Proškolili jsme nové facilitátory*ky v aktivitě Kompas udržitelného podnikání.

6. 11. - Oslava Global Donut Day 2024 - setkání se zástupci komunity a společné online sledování konference, kterou pořádal Doughnut Economics Action Lab (DEAL).

13. 11. -  Uspořádali jsme konferenci 3 TVÁŘE SPRAVEDLIVÉ TRANZICE, jejímž tématem byla udržitelná PRÁCE ve všech svých podobách.

Květen 2024 až březen 2025 - Uskutečnili jsme 5 bezplatných workshopů pro majitele*ky malých a středních firem Doughnut Tour v Liberci, Praze a Brně.

Konec 2024 až jaro 2025 - Připravili jsme hru o regenerativním podnikání OBRODA, kterou s dobrovolníky testujeme v Praze a Brně.

12. 3. - Kompas životaschopného podnikání - upravenou verzi interaktivního workshopu pro podnikatele*ky jsme uskutečnili ve Zlíně

Tým Doghnut Czechia

Jarmila Bíšková

Projektová manažerka a výzkumnice. Dlouhodobě se věnuje vedení týmů a tvorbě strategií ve vědě a kultuře.

Matěj Malecha

Designer služeb a facilitátor se zaměřením na strategický rozvoj organizací. Aktivita Kompasu udržitelného podnikání vznikla ve skupině pod jeho vedením.

Jakub Lanc

Jakub se věnuje doplňkovým měnám, učí na KISKu MU, vyvíjí na Holochainu a v rámci FreeCircle zkoumá design sdílených ekonomik.

Marek Mencl

Jeden ze zakladatelů designového studia Pábení zaměřeného na inovace služeb a organizací z byznysového i veřejného sektoru. Vedle role lídra designového studia se věnuje strategickému plánování a facilitaci. 

Martina Pařízková

Designerka se zaměřením na strategickou komunikaci. Spolupracovala například s Nadačním fondem Eduzměna a má za sebou přes 20 let konzultací pro různé sektory.

Anežka Muller

Věnuje se community operations, community buildingu, organizaci (nejen) komunitních akcí a v případě potřeby projektovému managementu.

Lukáš Jan Němec

Designer služeb se zaměřením na sociální inovace. Věnuje se také vizuální tvorbě a facilitaci.

Jakub Opršal

Projektový pracovník na Středisku ekologické výchovy SEVER. Věnuje se především oblasti vzdělávání i životního prostředí. Administruje a tvoří obsah webu www.ucimoklimatu.cz.

Dostávejte novinky do e-mailu

Jednou za čtvrt roku posíláme shrnující zpravodaj a zhruba jednou do měsíce pozvánky na naše akce.