Minikonference 3 tváře spravedlivé tranzice

O práci a pracovním trhu

13. listopadu 2024
9.00–17.00

Cirkulární HUB, Praha 1

Jak rozumíme tomu, co znamená udržitelná práce?

Koho se dotkne změna práce v souvislosti s klimatickou krizí?

Kdo z nás může říct, že má „důstojnou“ práci?

Prací trávíme minimálně jednu třetinu svého dne. To už stojí za zamyšlení! Přijďte se s námi podělit o to, jak nad svou prací přemýšlíte, a poslechnout si inspirativní hosty*ky!

Zaměstnanci jako klíč ke spravedlivé tranzici

Zaměstnanci a zaměstnankyně tvoří většinu pracovní síly, ale v diskuzi o udržitelné transformaci nejsou (moc) slyšet. A o slovo se ani nehlásí. Jak to změnit?

V příspěvcích našich
hostek a hostů se podíváme na práci a pracovní trh v souvislostech – od minulosti přes současnost až po budoucnost.

Co vás čeká?

9,00

Door opening

9,15 – 9,30

Přivítání a úvodní slovo

9,30 – 10,00

Lucie Trlifajová: proměny práce v posledních desetiletích

10,00 – 10,30

Kateřina Nedbálková: smysl práce pro člověka i společnost

10,30 – 11,00

Přestávka // Coffee break

11,00 – 11,30

Linda Kunertová: podoba udržitelné práce

11,30 – 12,00

Jan Školník: budoucnost lidské práce z pohledu uplatňovaných ctností

12,00 – 13,00

Oběd

13,00 – 13,30

Lukáš Rolf a Jenda Perla: závěry z konference Vyspělé Česko

13,30 – 14,45

Kulaté stoly: Proč dnes nejsou zaměstnanci*kyně více slyšet v debatě o spravedlivé tranzici?

14,45 – 15,15

Přestávka // Coffee break

15,15 – 16,15

Společná reflexe kulatých stolů

16,15 – 17,00

Rozloučení a prostor pro networking

Na místě bude k dispozici káva a čaj. A navíc se můžete těšit na občerstvení, které zajišťují Kuchařky bez domova.

Co si pro vás připravili naše hostky a hosté?

Lucie Trlifajová

Antropoložka a analytička sociálních politik v Sociologickém ústavu AV ČR a v Centru pro sociální otázky – SPOT, spoluautorka Výpočtu minimální důstojné mzdy pro ČR. Zaměřuje se především na problematiku prekarizace, nerovnosti, blahobytu či dluhů a jejich dopadu na společnost. Ve své přednášce popíše, co můžeme říct o budoucí proměně práce na základě zkušenosti s transformací ekonomiky v 90. letech.

Kateřina Nedbálková

Socioložka věnující se podobám současné práce. Publikovala knižní hloubkové zkoumání fungování obuvnické továrny Tichá dřina: dělnictva a třída v továrně Baťa a knihu Pracovat, která sleduje, co všechno práce může pro různé lidi znamenat. Ve své přednášce se zaměří na specifika českého pracovního trhu, společenské třídy a možnosti, které práce v současnosti poskytuje.

Linda Kunertová

Ekonomka specializující se na pracovní trh. Působí jako socioekonomická analytička v Evropské komisi na oddělení Zaměstnanosti a zaměřuje se na výzkum a policy-making v otázkách sociálních dopadů klimatické krize a měnící se ekonomiky. Zabývá se také tématy, jako jsou lidský kapitál a ekonomické nerovnosti. Ve své přednášce nastíní, co dnes víme o problematice zelenání pracovního trhu a výzvách týkajících se pracovních podmínek jedince.

Jan Školník

Český podnikatel a filantrop, ředitel firmy Hobra – Školník a spoluzakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska. V rámci filantropických aktivit se věnuje umění, vědě a rozvoji občanské společnosti. Ve své přednášce se podívá na to, co se optikou charakterových cností dá říct o práci ve veřejném, soukromém a neziskovém sektoru.

Lukáš Rolf a Jenda Perla

Zastupují organizaci Změna k lepšímu, která usiluje o změny pravidel pro udržitelnou ekonomiku Česka. Spojuje síly progresivního byznysu a expertních organizací a prosazuje změny v legislativě a strategickém řízení státu v oblastech dekarbonizace průmyslu, decentralizace energetiky, cirkulární ekonomiky a zdravé krajiny. Na konferenci představí závěry listopadové konference Vyspělé Česko, kde se setkává byznys s experty a policy-makery nad zásadními změnami pro dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050.

Proč se zapojit do diskuse u kulatých stolů?

Odpoledne proběhne trojice kulatých stolů, každý se zaměří na situaci v jednom ze sektorů: komerčním, veřejném a neziskovém. Zúčastnit se lze jakéhokoli stolu, bez ohledu na to, v jakém sektoru kdo pracuje.

Otázka bude stejná: Proč dnes nejsou zaměstnanci*kyně více slyšet v debatě o spravedlivé tranzici? A jak to změnit?

Diskuse přinese lepší pochopení, v čem se situace v jednotlivých sektorech může lišit a co lze pro zlepšení stávajícího stavu dělat, kde hledat důležité spojence.

KUPUJTE LÍSTKY

Nepropásněte jedinečnou příležitost být součástí dialogu o budoucnosti práce a udržitelnosti.

Vstupenku za 99 Kč zakupte přes portál GoOut.cz

O 3 tvářích spravedlivé tranzice

Akce volně navazuje na první ročník konference v roce 2023. Jejím dlouhodobým cílem je přinášet odpovědi na otázku role organizací v komerčním, neziskovém a veřejném sektoru v procesu spravedlivé tranzice.
Tranzici chápeme obecně jako systémovou změnu, která má za cíl zajistit zdravou planetu a stabilní společnost; neomezujeme se „pouze“ na téma uhelných regionů, se kterými bývá nejčastěji termín spravedlivé tranzice spojován.

Organizátoři

Komunita Doughnut Czechia ve spolupráci se spolkem ROSPUK 
Skupina expertů*tek i aktivních nadšenců*kyň, která chce podporovat spravedlivý přechod k udržitelné ekonomice. Vytváříme příležitosti pro vzdělávání a osvětu v oblasti spravedlivé tranzice vycházející z konceptu Doughnut Economics.

Designérské studio Pábení
Pábení je designérské studio zaměřené na utváření odolných organizací a prosperujících služeb. Věnuje se inovacím v komerčním, neziskovém i veřejném prostoru. Jejich práci silně provází respekt k potřebám lidí a planety.

Akce je součástí projektu Doughnut pro česko

Akci finančně podpořila česká kancelář Nadace Heinricha Bölla. Děkujeme!